0
0
0
0
0
0
0

 

Umiejętność pływania towarzyszyła człowiekowi od początku jego rozwoju. W starożytnym Egipcie znaleziono zapiski hieroglificzne, w których jeden z hieroglifów oznaczał „pływanie”. Wielką uwagę do pływania przywiązywali starożytni Grecy – lubili pływać i szanowali posiadających tą umiejętność. Nie był to jednak sport włączony do Starożytnych Igrzysk Olimpijskich. Jedną z większych zniewag w starożytnej Grecji było powiedzenie o kimś, że „nie umie ani czytać, ani pływać”.Pływanie cenili sobie także Rzymianie. Juliusz Cezar i inni władcy Rzymu budowali olbrzymie sztuczne baseny, na których wprawiali się ich żołnierze.

Zahamowanie rozwoju tej dyscypliny nastąpiło w Średniowieczu - ciało, jako tymczasowe schronienie duszy, nie przedstawiało dla ówczesnych ludzi większej wartości. Wszystko zmieniły idee Oświecenia. W dziełach twórców tamtego okresu znaleźć możemy opinie o społecznych i wychowawczych efektach ćwiczenia pływania. Za pierwsze społeczeństwo, w którym pływanie rozwinęło się jako sport, uważani są Anglicy.

0

Pierwsi Zawodnicy

Pierwsze zawody rozegrano już w 1837 roku w Londynie. W tamtym okresie istniało też pierwsze na świecie Narodowe Towarzystwo Pływackie ustalające przepisy i zasady rozgrywania zawodów.

Do pływania sportowego używano wówczas dwóch stylów: jeden przypominający obecny styl klasycznyz ruchami rąk zagarniającymi wodę pod klatkę i kopnięciami nóg podobnymi do ruchów żaby, drugi, będący jego odmianą, polegał na wykonywaniu tych samych ruchów w pozycji na boku.

W 1880 roku utworzono pierwszy na świecie związek pod nazwą „Amatorski Związek Pływacki Wielkiej Brytanii” (ASA), który zrzeszał wtedy ponad 300 klubów. Stopniowo zaczęto bardziej cenić sobie szybkość pływania na określonym dystansie niż to jak długi był odcinek do przepłynięcia.W 1871 r. odbyły się pierwsze pływackie mistrzostwa Anglii i wydarzenie to uważa się za początek pływania sportowego w świecie. Już od pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku pływanie zostało włączone do programu zawodów! Organizatorzy ustalili jedynie dystans (100, 500, 1200 m), a pływacy płynęli stylem dowolnym, mając możliwość jego zmiany w czasie pokonywania odległości. Z inicjatywy pierwszej organizacji sportowej pływania, ASA, przedstawiciele ośmiu krajów europejskich 19 lipca 1908 r. powołali Międzynarodową Federację Pływania (FINA). Po raz pierwszy zostały ustalone dystanse i konkurencje, w których można było bić rekordy pływackie i startować w zawodach międzynarodowych. Dopiero w kolejnych, V Igrzyskach Olimpijskich w 1912 r. po raz pierwszy startowały kobiety.

:P

0

 

Valid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Copyright (c) Wojtek Rydlewicz 2008