Trening pływacki jest jednym z najcięższych jakim poddawany jest człowiek. Trzeba przezwyciężyć swe słabości i płynąć, pomimo iż wydawałoby się, że wszystko sprzeciwia się przeciwko nam – ból jest często nie do wytrzymania, a sam trening może zakończyć się nawet wymiotowaniem ze zmęczenia.
Przykładowy trening pływacki jednego z klubów łódzkich dla grupy rocznikowej 89-91:
Rozpływanie
600m (100 dowolnym / 200 zmiennym)
Trening
5 x 200m motylkowym w 3’
800m nogi w płetwach (100 mocno / 100 luźno)
5 x 400 dowolnym w 5’
10 x 100 zmiennym w 1’40’’
400 luźno
Łącznie: 5800m!
Ttradycyjny trening plywacki
Takie treningi są standardem i odbywają się 2 razy dziennie. Zajmuje to łącznie, wraz z rozgrzewką i przygotowaniem na lądzie, około 5 godzin dziennie. Pojedyncze treningi odbywają się 11 razy w tygodniu!
Oczywiście sam trening zależny jest od okresu – czy jest to trening wytrzymałościowy, szybkościowy, techniczny. W zależności od makro i mikro- cyklu treningowego odległości przepłynięte przez seniorów, juniorów i młodzików mogą wahać się w granicach od 10km do 1-2km na jednym treningu
Często stosowaną metodą treningową przed ważnymi imprezami jest tak zwany BPS (Bezpośrednie Przygotowanie Startowe) – okres ten dzieli się na około 6 tygodni.
W pierwszych dwóch, zależnie od wieku, przepływane jest najwięcej kilometrów - budowana jest wytrzymałość tlenowa.
W następnych dwóch tygodniach najczęstsze są krótsze, lecz bardziej intensywne treningi szybkościowo-wytrzymałościowe.
Ostatnie dwa to typowe treningi szybkościowe ze stopniowo zmniejszającą się ilością przepłyniętych kilometrów – ostatnie dni to już tylko „kąpiel” i ćwiczenie startów oraz nawrotów – jest to zdecydowanie najprzyjemniejszy okres.
Na początku kariery najważniejsza jest technika, dlatego treningi są krótsze, a cała praca polega na nauczeniu dzieci odpowiedniego poruszania się w wodze przy użyciu jak najmniejszej siły. W wieku nastoletnim najczęstsze są żmudne, długodystansowe treningi, na których pracuje się nad wytrzymałością. W późniejszej karierze, zależnie od specjalizacji – sprint lub dystans – poszczególne jednostki treningowe danych zawodników znacznie różnią się od siebie.
|